Jak się przygotować do sprawy rozwodowej?

sprawa rozwodowa

Już sama decyzja o rozwodzie jest bardzo trudna. Równie wymagające okazuje się jednak uczestnictwo w postępowaniu rozwodowym. Często zdarza się, że strony nie były wcześniej w sądzie, co dodatkowo potęguje stres. Poniżej przeczytasz, jak przygotować się do sprawy oraz co warto wiedzieć przed rozprawą.

Jak wygląda sprawa rozwodowa?

W teorii sprawa rozpoczyna się wraz z wniesieniem pozwu o rozwód. Trzeba jednak mieć na uwadze, że od daty złożenia pisma do pierwszego posiedzenia może upłynąć sporo czasu. Zajmując się rozwodami w Białej Podlaskiej, zauważamy, że średni czas oczekiwania wynosi kilka miesięcy. Zależy to jednak od konkretnego sądu, tzn. w szczególności jego obłożenia.

Rozprawa odbywa się przy tzw. zamkniętych drzwiach. Oznacza to, że osoby trzecie nie mają wstępu na salę. Wynika to z faktu, że podczas postępowania często porusza się tematy prywatne, niekiedy bardzo intymne. Strony mogą jednak wnioskować o publiczne rozpoznanie.

Co warto wiedzieć przed udaniem się na rozwód?

Przede wszystkim należy pamiętać, że można skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Małżonkowie często kierują się emocjami i zapominają o istocie postępowania. Prawnik zadba z kolei o interesy strony dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu. Radca prawny lub adwokat z pewnością dobrze przygotuje Cię do każdej wizyty w sądzie, ponieważ będzie zaznajomiony ze sprawą.

Podczas postępowania sąd oraz pełnomocnik strony przeciwnej będą zadawać Ci wiele pytań. Wiele osób zastanawia się, czego będą dotyczyć. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to od specyfiki sprawy. Gwoli przykładu można wskazać takie obszary jak:

  • przebieg wspólnego życia,
  • powody wystąpienia o rozwód,
  • wspólne dzieci,
  • sprawy finansowe,
  • stan obecny, np. zamieszkiwanie, kontakty fizyczne.