Jakie są skutki wydziedziczenia i kiedy można go dokonać?

wydziedziczenie

Wydziedziczenie to decyzja o wykluczeniu spadkobiercy ustawowego z prawa do zachowku. Wydziedziczenie może być zarówno dobrowolne, jak i przymusowe, a odnośne przepisy prawa opisują dokładnie, w jakich sytuacjach można dokonać tego rodzaju decyzji.

Podstawy prawne wydziedziczenia

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, wydziedziczenie może nastąpić tylko po spełnieniu określonych warunków. Przede wszystkim, może to dotyczyć jedynie spadkobierców ustawowych, czyli osób, które dziedziczą na podstawie przepisów prawa, a nie testamentu. Poza tym, podstawą do wydziedziczenia jest zachowanie spadkobiercy godne potępienia. Wydziedziczenie może nastąpić tylko za życia spadkodawcy i musi być zawarte w testamencie.

Przypadki uzasadniające wydziedziczenie

Zgodnie z polskim prawem, wydziedziczenie może nastąpić w przypadku tzw. uzasadnionej bezwzględnej podstawy. Należą do nich sytuacje, gdy spadkobierca dopuścił się względem spadkodawcy lub jego najbliższych członków rodziny przestępstwa umyślnego, nie zapewnił należytej pomocy finansowej lub osobistej spadkodawcy, a także gdy wystąpił przypadek ciężkiego zaniedbania obowiązków rodzinnych. Ważne jest również, aby zastosowanie wskazanych przyczyn było możliwe jedynie za życia spadkodawcy.

Skutki wydziedziczenia

Głównym skutkiem wydziedziczenia jest utrata prawa do zachowku przez spadkobiercę ustawowego. Oznacza to, że nie otrzyma on żadnej części spadku, jeśli spadkodawca nie postanowił inaczej w testamencie. Wydziedziczenie powoduje również, że wydziedziczony nie może dziedziczyć poprzez przedstawienie, co oznacza, że nie może odziedziczyć np. po zmarłym rodzicu, który odziedziczyłby po swoim przodku. Skutkiem wydziedziczenia jest także konieczność zwrotu wszystkich darowanych rzeczy przez wydziedziczonego.

Wsparcie prawne w sprawach wydziedziczenia

Kwestie związane z wydziedziczeniem są trudne i często wymagają wsparcia prawnego. Decydując się na współpracę z profesjonalistami, warto skorzystać z usług kancelarii prawnej, która posiada doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Kancelaria C&D Czerkies i Dec z Białej Podlaskiej oferuje kompleksowe wsparcie prawne w zakresie wydziedziczenia, udzielając porad oraz reprezentując klientów na każdym etapie procesu.